Lightguide

Līvānu uzņēmums Lightguide ir viens no pasaules vadošajiem uzņēmumiem silīcija dioksīda optisko šķiedru un šķiedru optisko izstrādājumu projektēšanā un ražošanā. Šeit ražotās gaismas enerģiju vadošās šķiedras tiek izmantotas minimāli invazīvu medicīnas instrumentu ražošanā, kā arī šķiedru kūļu ražošanā, kurus tālāk izmanto pasaules vadošie industriālo un zinātnisko iekārtu izstrādātāji un ražotāji. Piemēram, Lightguide medicīnas instrumenti tiek plaši izmantoti vēnu, uroloģijas un citām operācijām, kamēr šķiedru kūļi tiek izmantoti tādās iekārtās kā pusvadītāju ražošanas procesa un kvalitātes kontroles aprīkojums, arī spektroskopijas, UV cietināšanas un citos pielietojumos.

Vēsturiski Līvāni ir bijusi industriāla pilsēta ar labi attīstītu rūpniecību, un te meklējami arī stikla šķiedras pirmsākumi. Pirmā optiskā šķiedra tika izvilkta 1983. gadā, Līvānu stikla fabrikas eksperimentālajā šķiedras optikas cehā. Neraugoties uz to, ka šī joma strauji attīstījās un tai bija liels potenciāls, deviņdesmito gadu sākumā to gribēja iznīcināt – Padomju Savienība bruka, un tika uzskatīts, ka nodarboties ar šķiedru optiku nav nepieciešams. Lightguide dibinātāji cīnījās par savu nozari, jo bija pārliecināti, ka šķiedru optika ir pasaulei vajadzīga. Pārliecība radīja spītu, kas ļāva šo grūto laiku izturēt un kļūt numur viens pasaulē.

Uzņēmuma optiskā šķiedra nonāk teju visos pasaules kontinentos, bet pats uzņēmums ierindojas Latvijas visstraujāk augošo un arī vērtīgāko uzņēmumu rindās.