Vēsture
Latgale līdzīgi kā pārējā Latvijas teritorija ilglaicīgi ir atradusies citu valstu ietekmē. Lai gan šo ietekmi var vērtēt dažādi, tomēr tā ir radījusi neatkārtojamu Latgales kultūrvidi, kas atspoguļojas tradīcijās, arhitektonikā, mūzikā, dramaturģijā un sadzīvē.
Latgales vēsturi pēdējā tūkstošgadē var iedalīt vairākos posmos:
Jersikas periods: Agrīnajos viduslaikos no latgaliešu ciltīm izveidotā ķēniņvalsts iestiepās mūsdienu Krievijas un Baltkrievijas teritorijās, kā arī savā maksimālajā punktā aizņēma pusi no mūsdienu Latvijas teritorijas. Uzskata, ka latviešu valoda savā pamatā ir cēlusies no latgaliešu valodas.
Livonijas periods: 13.gs sākumā Jersikas ķēniņvalsts beidza pastāvēt, kad to satrieca vācu bīskaps Alberts ar savu zobenbrāļu ordeni, tādā veidā Latgales teritorija tika pievienota Livonijai – valstiskam veidojumam, kas atradās vācu bīskapijas pārraudzībā un kas sastāvēja no tā laika Latvijas un Igaunijas teritorijām.
Polijas periods: 1561. gadā Latgale tika pievienota Polijas karalistes - Žečpospoļitas sastāvā kā Lietuvas lielkņazistes province, kuras sastāvā turpināja atrasties 200 gadus. Šis laiks ir devis nozīmīgu ieguldījumu Latgales kultūras un arhitektūras attīstībā. Šajā laikā Latgalē uzplauka un nostiprinājās katolicisms.
Cariskās Krievijas periods: 1772. gadā Polijas sadalīšanas rezultātā Latgales teritorija tika pievienota Krievijas impērijai, administratīvi iekļaujoties Pleskavas un vēlāk Vitebskas guberņā kā Daugavas province. 19.gs sākumā, sakarā ar Napoleona iebrukuma Krievijā draudiem, tika uzcelts Daugavpils cietoksnis, kuram bija svarīga loma Krievijas ziemeļaustrumu robežu aizsardzībā.
Latvijas 1.brīvvalsts periods: 1918. gadā, nodibinoties Latvijas Republikai, Latgale tika pasludināta par jaunajai valstij piederošu teritoriju. Divus gadus vēlāk Latvijas Republika parakstīja Miera līgumu ar Padomju Krieviju, kas atteicās no savām tiesībām uz Latgales teritoriju.
Padomju Savienības periods: 2.Pasaules kara rezultātā Latvija tika pievienota Padomju Savienībai un atradās tās sastāvā līdz 1990. gadam, kad tika atjaunota Latvijas Republikas neatkarība. Gadi Padomju Savienības sastāvā ievērojami ietekmēja Latgales etnisko sastāvu, strauji samazinoties latviešu un palielinoties krievvalodīgo īpatsvaram reģionā.
Atjaunotās brīvvalsts periods: 1990. gadā Latvijas Republika atguva savu neatkarību. Kopš iestāšanās Eiropas Savienībā 2004. gadā Latgale ir kļuvusi par Eiropas Savienības Austrumu ārējās robežas reģionu.
LUC ziņas
- Par tendencēm Latgales tūrisma nozarē
- 15.aprīlī Baltinavā notiks Pavasara gadatirgus
- Webhelp paplašina savu darbību Daugavpilī līdz 200 darbiniekiem un vasarā plāno izsludināt jaunas vakances
- Korporatīvās sociālās atbildības seminārs uzņēmējiem: Ko nozīmē – vadīt dažādību?
- Elektronikas un datorzinātņu institūts organizē tiešsaistes pasākumu 15. aprīlī uzņēmumiem
LSEZ ziņas
- Aizvadītais gads Latgales speciālajai ekonomiskajai zonai bijis veiksmīgs
- Piedalies seminārā “Latgales SEZ atbalsts uzņēmumiem – tiesiskais ietvars, atbalsta praktiskā piemērošana”!
- Zināmi ’’Latgales reģiona uzņēmēju gada balva 2020’’ laureāti
- Latgales SEZ noslēdz pirmo līgumu par paredzamo algu izmaksu veikšanu
- LPR speciālisti piedalās Daugavpils biznesa inkubatora jauno komersantu inkubācijas programmas uzņemšanā